Ślub plenerowy – możliwości

Zapraszam do lektury artykuł, który napisaliśmy dla bloga ślubnego Białe Inspiracje.

Link do artykułu : http://www.bialeinspiracje.pl/?p=15373

Ślub w plenerze – możliwości

Ślub w plenerze to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych aranżacji jaką możemy sobie wymarzyć. Powiedzieć sobie „TAK” wśród śpiewu ptaków, szmeru wiatru w konarach drzew, piasku pod stopami, szumu fal, wszechogarniającej zieleni i pachnących kwiatów. To scenariusz niezwykle romantyczny.

Organizacja takiego ślubu nie należy do najłatwiejszych, ale dziś nie o tym.

W Polsce mamy cztery możliwości zawarcia ślubu plenerowego: cywilny, kościelny, konkordatowy i  humanistyczny. Opiszę po kolei każdą z nich.

Ślub cywilny

Jak zapewne wiele z was wie, urzędnicy Urzędu Stanu Cywilnego nie mają obowiązku udzielenia ślubu poza urzędem. Istnieją oczywiście wyjątki, gdy jedno z narzeczonych znajduje się w szpitalu bądź w więzieniu. Często zdarza się, że urzędnik zwyczajnie odmówi udzielenia ślubu w plenerze i nic nie będzie można na to poradzić, ponieważ ma do tego prawo. Powiedziałabym raczej, że wśród urzędników częściej możemy się spotkać z odmową niż aprobatą udzielenia ślubu w plenerze. Oczywiście jest to możliwe, ale są urzędy, które absolutnie nie udzielają ślubów poza USC. Nie zawsze odmowa wiąże się ze złą wolą lub brakiem zrozumienia urzędnika dla marzeń par młodych. Czasem jest to zwyczajny brak dysponowania odpowiednią liczbą urzędników. Wiadomo, w czasie, gdy urzędnik będzie musiał dojechać w miejsce ślubu mógłby udzielić kilku ślubów w sali ślubów.

Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych widząc jak nierówne są szanse par młodych postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce. Wysłaliśmy petycję do MSWiA podpisaną przez ponad 1000 osób, którym zależy na umożliwieniu wszystkim zainteresowanym zorganizowania ślubu plenerowego. Czekamy za głosowanie w sejmie, które mamy nadzieję umożliwi wszystkim chętnym dostęp do ślubu w plenerze. Urzędnicy USC rozszerzyli dzięki naszym apelom listę argumentów jakie są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjściu urzędnika poza urząd. Uzasadnieniem może być duża liczba gości, której nie może pomieścić zbyt mała sala ślubów, utrudnienia wejścia na salę osobom niepełnosprawnym bądź starszym.

Ślub kościelny, ślub konkordatowy

Tutaj sprawa wygląda już nieco inaczej. W obu przypadkach ślubu udziela duchowny i nawet jeżeli uda nam się znaleźć kapłana lub diakona, który chętnie udzieliłby nam ślubu w otoczeniu przyrody, bo przecież Bóg jest wszędzie, to wcale nie znaczy że do takiego ślubu dojdzie.

Śluby kościelne są zdecydowanie rzadziej udzielane niż śluby cywilne. Prawo kanoniczne zabrania udzielania ślubów poza kościołem. Głos decyzyjny w tej sprawie ma biskup danej diecezji. Może wydać dyspensę na taki ślub, ale niestety niezwykle rzadko do tego dochodzi.

Również podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego, miejsce gdzie miałby być udzielony ślub musi być godne. W przypadku ślubu kościelnego ziemia powinna być poświęcona.

Wielu parom młodym marzy się taki ślub niczym z amerykańskiego filmu, gdzie to często widzi się duchownych udzielających takiego ślubu, jednak nasza rzeczywistość jest inna. Może gdy nasze Państwo zliberalizuje przepisy dotyczące ślubów cywilnych również nasz Kościół otworzy się na marzenia młodych.

Ślub humanistyczny

Inaczej zwany ślubem symbolicznym, ponieważ nie ma żadnej wartości prawnej i nie jest uznawany ani przez Państwo Polskie ani przez Kościół. Jest alternatywą dla osób, którym nie udało się przekonać ani urzędnika ani reprezentanta kościoła do udzielenia ślubu w plenerze. Jest również możliwością powiedzenia sobie „TAK” dla związków homoseksualnych czy osób rozwiedzionych.

W Polsce ślubów humanistycznych udzielają mistrzowie ceremonii z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
Forma ślubu, treść i miejsce są w tym przypadku tylko kwestią wyobraźni młodych. Młodzi sami decydują co chcą sobie obiecać, nie muszą się dopasowywać do szablonu ceremonii, to ceremonia dopasowuje się do nich. Człowiek i ludzkie wartości umieszczane są w centrum. Czyli ślub pod wodą, w waszym ulubionym miejscu, bez względu na to gdzie by ono nie było z indywidualną przysięgą są możliwe 😉

Autor: Małgorzata Kochanek / konsultant ślubny – Anioły Przyjęć

Już wkrótce inspiracje ołtarzy plenerowych, bądźcie czujni.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Porady i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Ślub plenerowy – możliwości

  1. emilkaklak pisze:

    Wow, fajnie się dowiedzieć, że istnieje coś takiego jak Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Wspólnie dopasować miejsce ślubu i przysięgę – to by było CoŚ 😉

    • aniolyprzyjec pisze:

      😉 Ślubu symblocznego może Wam równeiż udzielić aktor 😉 Ślub może mieć formę tradycyjnego ślubu cywilnego, a zebrani goście nie muszą wiedzeić, że to jest jedynie inscenizacja 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s