Nasze porady na Ofeminin

Dzięki współpracy z portalem ABC Ślubu, nasze porady ukazują się na łamach kobiecego portalu Ofeminin.pl

Odpowiadamy na pytania czytelniczek http://www.ofeminin.pl/emocje/organizacja-slubu-porady-d29939x61676.html

Poniżej przedruk naszych odpowiedzi:

mata_ku: Czym kierować się przy wyborze miejsca na wesele?
Oprócz oszacowania budżetu oraz liczby gości, co jest raczej naturalną selekcją, szukamy takich miejsc, które pasują do naszej koncepcji wesela, czyli jeżeli marzy nam się wesele pałacowe, nie tracimy czasu na rozglądanie się za chatami w góralskim stylu. Przemyślmy najpierw jaki styl preferujemy jakie kolory i dopiero po ustaleniu szczegółów przystąpmy do poszukiwań.
Jeżeli będzie wielu gości przyjezdnych szukamy takiego miejsca, które oferuje miejsca noclegowe lub w jego okolicy znajdują się hotele. Zwracamy uwagę na sam kontakt z menagerem obiektu, warto odwiedzić obiekt przed innym weselem i sprawdzić jak wyglądają nakryte stoły oraz czy sprawnie się wszystko odbywa.
Oczywiście prosimy o wzór umowy i dokładnie się z nim zapoznajemy, w razie wątpliwości kontaktujemy się z prawnikiem, to nie kosztuje dużo, a daje nam pewność, że podpisana umowa nie jest na naszą niekorzyść.
Przejrzyjmy menu i ewentualnie zapytajmy, czy można w nim dokonać zmian. Warto również zapytać o gramaturę potraw oraz ilu kelnerów obsługiwać będzie gości. Warto również spróbować potraw jakie oferuje kuchnia, każdemu smakuje co innego i pochwały koleżanki wcale nie muszą być z godne z naszymi gustami.
Jeżeli będą dzieci na weselu warto pomyśleć o dodatkowej sali dla maluchów lub znalezieniu miejsca z ogrodem/placem zabaw. Warto zajrzeć do toalet, które dużo nam powiedzą o samym miejscu. Jeżeli planujemy wesele latem, szukamy miejsc z klimatyzacją, z kolei jeżeli organizujemy wesele zimowe nie będzie nam potrzebny ogród ani taras.

Albertka: Jak narzeczeni dzielą między sobą koszty ślubu i wesela?
Kiedyś rodzina panny młodej płaciła za salę weselną, menu, kreację panny młodej, rodzina pana młodego kupowała alkohol, opłacała muzyków, księdza, obrączki i garderobę pana młodego. W obecnych czasach, kiedy to wiele par narzeczeńskich same opłacają sobie wesele, wygląda to trochę inaczej i te granice zdecydowanie się zatarły.
Zdarza się, że każda rodzina płaci za swoich gości, a pozostałe koszty są dzielone na pół. Można również koszty całego wesela podzielić na pół. Ważne jest, aby obie rodziny spokojnie porozmawiały i wyjaśniły sobie swoje możliwości fianasowe.
witka-kana: Mam wątpliwości co do zapraszania na ślub dzieci – czy koniecznie trzeba zapraszać rodziców z małymi pociechami? A jeśli już, to czy dla dzieci przeznaczać osobne miejsca przy stole?
Jeżeli pojawiają się wątpliwości co do zaproszenia dzieci, a nie wie pani jak z tego wybrnąć w obawie, że ktoś się obrazi, można nie wpisywać na zaproszeniu dzieci i pozwolić rodzicom samym zdecydować. Ja jednak zachęcam do zapraszania dzieci, które na przyjęciu weselnym wnoszą wiele radości.
Jeżeli dzieci pojawią się na weselu, to oczywiście powinny mieć miejsce za stołem. Za dzieci do lat dwóch/trzech nie płaci się za miejsce, za dzieci do lat dwunastu płaci się zazwyczaj 50% ceny. Aby dzieci nie plątały nam się na parkiecie pod nogami warto zadbać o odrębne pomieszczenie dla nich oraz opiekunkę/animatora, który zorganizuje dzieciom wesoło czas.
Lilka K.: Moje pytanie dotyczy noclegu dla gości. Nasze wesele planujemy w Gdańsku, ale nasze rodziny pochodzą z Wrocławia i Białegostoku. Czy musimy dla wszystkich gości zagwarantować noclegi? Czy wypada pozostawić kwestię zakwaterowania przyjezdnym?
Kwestię płatności za zakwaterowanie można pozostawić gościom, jednak należy wspomnieć o tym w zaproszeniu. Możecie zarezerwować dla gości cały obiekt i wynegocjować przez to dla gości niższe stawki.
zetka: Kiedy należy potwierdzić ostateczną liczbę gości obecnych na weselu (chodzi o salę)?
Potwierdzenie ostatecznej liczby gości jest indywidualną kwestią każdego miejsca weselnego. Jedne miejsca wymagają podania ostatecznej liczby na dwa tygodnie przed uroczystością, inne nawet na miesiąc przed. Warto zapytać, czy na kilka dni przed planowaną datą ślubu można jeszcze odwołać jakieś rezerwacje, ewentualnie o jaki procent.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s