Ślub koscielny – nie dla każdego? Nowe zasady planowane przez Watykan.

Artykuł z 13 czerwca 2012, napisany dla ABC Ślubu

Ślub kościelny nie dla każdego?

W ostatnim czasie słyszymy coraz więcej sygnałów z Watykanu o zaostrzeniu zasad dopuszczania narzeczonych do zawarcia ślubu kościelnego.

Organizacja ślubu | Anioły Przyjęć

Zdj. Adam Trzcionka www.adamtrzcionka.pl | Organizacja i koordynacja Anioły Przyjęć

Według medialnych doniesień ostateczne decyzje miały zapaść 30 maja na Światowym Spotkaniu Rodzin w Mediolanie i na takich doniesieniach się skończyło. Księża oraz pracownicy z poradni rodzinnych zapewniają, że na chwilę obecną nie zapadły żadne konkretne decyzje. Sprawa jest jeszcze na etapie dyskusji i w ciągu najbliższych miesięcy nie spodziewają się nowych wytycznych. Do tego czasu obowiązywać będą stare zasady dopuszczania do ślubów kościelnych, czyli minimum 3 miesięczny okres narzeczeński, nauki przedmałżeńskie trwające około 2 miesiące, chyba że załapiecie się na tzw. „nauki weekendowe” oraz obowiązkowa wizyta w Poradni Życia Rodzinnego.

Organizacja ślubu | Anioły Przyjęć

Zdjęcie: Marcin Łysak www.lysak.pl | Organizacja i koordyancja Anioły Przyjęć

Co planuje kościół?

Papież Benedykt XVI wysunął wniosek o zmianę procedur dotyczących udzielania ślubów kościelnych po wzmożonej liczbie składanych wniosków o unieważnienie małżeństwa jakie zalewają Sądy Biskupie.
Nowe zasady mają uzmysłowić nowożeńcom powagę zawarcia sakramentu małżeństwa oraz jego nierozerwalność. Część osób pobiera się nie ze względu na wiarę, ale na tradycję, podniosły charakter ślubu kościelnego, pod wpływem i naciskiem rodziny, społeczeństwa. Tymczasem powinna to być głęboko przemyślana decyzja.

Organizacja ślubu Anioły Przyjęć

Zdjęcie: Foto Enigma www.fotoenigma.pl | Organizacja i koordynacja Anioły Przyjęć

Pomóc w tym  mają nowe, bardziej rygorystyczne zasady dopuszczania do ślubu kościelnego. Przede wszystkim mają się wydłużyć i być rozłożone w czasie nauki przedmałżeńskie, co za tym idzie również staż narzeczeński ma  być wydłużony do nawet 2 lat . Narzeczeni będą zobligowani do wypełnienia ankiet z dość osobistymi pytaniami dotyczącymi min. doświadczeń seksualnych, przebytych chorób, uzależnień. Do tego nupturienci mają być badani przez wyznaczonych do tego przez diecezje psychologów, psychiatrów, lekarzy. To są najbardziej kontrowersyjne plany zmian, wywołujące w przyszłych małżonkach wątpliwości dotyczące chęci uczestniczenia w tym procesie.

 

Jednak księża informują, że nowe zasady nie będą aż tak restrykcyjne, nie wszystkie plany wejdą w życie. Tymczasem należy uzbroić się w cierpliwość i nie pozwolić ponieść się powszechnej panice.

Autor: Małgorzata Kochanek | konsultant ślubny | Anioły Przyjęć

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Porady i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s